INFRAKY.CZ | INFRAZÁŘIČE
Poradíme s výběrem infrazářiče. Nejste si jistí který typ zářiče zvolit? Kontaktujte nás info@infrasystemy.cz nebo volejte tel. 601 555 225 a navrhneme vhodné řešení a typ infrazářiče.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.09.2021
Akce 5%
Využijte skvělou akci a uplatněte kód se slevou 5%. Akce platí na objednávky infrazářičů nad 5000 Kč. Nevztahuje se na některé vybrané typy příslušen... číst celé
29.03.2020
Covid 19
AKTUALITY COVID19 jsme stále v provozu a expedice probíhají denně včetně poradenství jak přes email i telefony omezení v dopravě: žádné číst celé
04.02.2019
10.4.2019 - Plynové zářiče
Aktualizovaná nabídka plynových zářičů kvalitního německého výrobce ENDERS číst celé
Zobrazit všechny novinky

                   


go pay platby

  1. Úvod
  2. Princip
Princip

Sálavé vytápění je jiné než konvekční – komfortnější, úspornější

Topné systémy předávají do prostoru teplo třemi možnými způsoby:

- vedením (elektrické podlahové topení)

- prouděním (vodní topné systémy, přímotopy)

- sáláním (infrazářiče a infrapanely)

V přírodě je nejčastějším a také nejúčinnostím způsobem přenosu tepla sálání. Stejným způsobem je ohřívana naše planeta od slunce viz. obrázek. Slunce na povrch země vysílá celé spektrum vlnových délek včetně žádoucí infračervené bez které by na zemi nevznikl život.
Sluneční teplo a infrazářiče jsou přirozeným, klomfortním a  účinným zdrojem tepla.
png

Co je to sálání?

Sálavé teplo primárně ohřívá všechny pevné pedměty ve svém okolí a teprve od nich se sekundárně ohřívá vzduch.
Obdobný princip využívají staletí využívaná kachlová kamna sálající při teplotách povrchů 90-150 °C, nebo přední stěny krbových kamen. Podobných teplot využívají keramické a hliníkové infrazářiče jejichž teploty se pohybují od 150-400°C. Navyšováním teploty infrazářičů je princip stále stejný, pouze roste intenzita tepla.
png  
 "Sálavé teplo tak znáte ze svého okolí, setkáváte se s ním na každém kroku" 
png  

Jak pracují infrazářiče?

S úsporou až 80%! Elektrická sálavá topidla ukázkově využívají nejúčinnějšího přenostu tepla a ohřívají tak pouze lidi a okolní pevné předměty a tím zlepšují tepelnou pohodu i při nižších stupních celsia. Infrazářiče vyzařují okamžité a přímé teplo s minimální časovou prodlevou. Infrazářiče využívají přeměnu elektrické energie na tepelnou s téměř 100% účinností. Infrazářiče s topnými trubicemi a vyššíme teplotami mají část energie ve světelném spektru, nicméně i světelné spektrum které dopadne na pevný předmět se přeměnuje na tepelnou energii a není ztrátové.

Při provozu infrazářičů nedochází téměř k ohřevu vzduchu který by se mohl odvětrat nebo by stoupal ke stropu bez dalšího využití. Provozní úspory při použití infrazářičů mohou dosahovat až 80%. Proto jsou infrazářiče prakticky jediným možným způsobem ohřevu osob ve venkovních otevřených prostorách.

   
 

"Při správné kontrukci infrazářiče a vhodným umístním a používáním získáváte jeden z nejúčinnějších a nejkomfortnějších způsobů vytápění"

 
   

Infrazářiče jsou určetné nejen pro vytápění domácích prostor, ale stále větší počet realizací je v oblasti průmyslových hal a skladů kde se stávají standardem. Pro každou oblast použití jsou vhodné rozdílné typy infrazářičů, stručný přehled a doporučení neleznete v našem průvodci výběru nejvhodnějšího typu infrazářiče.


infrazaric princip tepelná pohoda

Sálavé vytápění a tepelná pohoda

Při sálavém topení se v prostoru cítíme lépe i v prostorech kde je nižší teplota vzduchu. Infrazářiče ohřívají přímo objekty a lidi bez nutnosti ohřevu velkých objemů vzduchu ve vytápěných prostorách. Sálavé teplo stejně jako slunce zásadně mění tepelnou pohodu a s rostoucím sálavým výkonem infrazářičů se i při stále stejné teplotě vzduchu tepelná pohoda zlepšuje. Protože tepelné ztráty objektu vycházejí z rozdílu vnitřní a vnější teploty, každé snížení teploty vzduchu o 1°C přináší úporu 3-5 % v nákladech na vytápění. V praxi se rozdíly teplot při konvekčním a sálavém vytápění pohybují od 3-10 °C v běžných prostorách, v průmyslových halách s vyšším stropy je úspora ještě vyšší.

Z uvedeného grafu je možné vyčíst že sálavým teplem osob lze dosáhnout lepší tepelné pohody při nižší teplotě vzduchu. Střední sálavá teplota je dána průměrnou teplotou povrchů v prostoru.

 

Vyšší teploty povrchů zlepšují tepelnou pohodu

Infrazářiče ohřívají povrchy těles což v praxi znamná že ohřívají stěny, strop, podlahu ale i nábytek obdobně jako když do místnosti svítí slunce. Teplota povrchů těles v místnosti ovlivňuje tepelnou pohodu a při stejné teplotě vzduchu je při vyšší teplotě okolních předmětů dosaženo i lepší teplené pohody a je možné snížit teplotu ve vytápěném prostoru při zachodání komfortu.

Další úpory z principu sálavého vytápění a lepší tepelné pohody:

Teplo pouze když je třeba

Dalších úspor z dosažné lepší tepelné pohody při sálavém vytápění je možnost zapínat infrazářiče pouze v době kdy se v prostoru pohybují lidé. Infrazářiče sálají prakticky ihned po zapnutí v řádech jednotek sekund.

Zónový ohřev

Významnou úporu infrazářiče také přinášejí s možností pouze zónového ohřevu. Tuto výhodu využijí spíše velké sklady a haly, kde je možné v určitém čase ohřívat osoby pouze v určité ploše. Infrazářiče je moné vybrat přesně s ohledem na jejich směrové teplotní charakteristiky a ohřívat přesně omezenou oblast plochy. Tímto způsobem lze uspořit až desítky procent nákladů na vytápění.

 

 
infraky

Tepelná pohoda a plošný výkon infrazářičů


Orientační představu o potřebném plošném výkonu infrazářičů
pro dosažení požadované tepelné pohody nalezente v tomto grafu.

Jako příklad je uveden červenou čarou stav, kdy při teplotě vzduchu 10 °C potřebujeme dosáhnout tepelné pohody odpovídající 15 °C. Tohoto stavu dosáhneme s infrazářiči o plošném výkonu na plochu cca 50W/m2.

Plošný výkon závisí na konstrukci infrazářiče a jeho směrové charaketristice. Výpočet je orientační, naši technici Vám poskytnou přesné řešení na míru Vašim potřebám.

 

 


Prostup tepla vzduchem by měl být s nejnižší možnou ztrátou

Teplota topných prvků infrazářičů je přesně nastavena pro zajištění co nejlepšího prostupu tepelné vlny vzduchem. Tedy aby infračervené teplo nebylo pohlcováno vzduchem neboť vzduch resp. atmosféra některé vlnové dély absorbuje (prostup 0%) a nebo propouští (prostup 100%). Například nejčastěji používané středněteplotní infrazářiče mají při teplotě 380°C vlnovou délku cca 4 um, tedy dosahují téměř nejlepšího prostupu tepla vzduchem stejně jako quartzové infrazářiče. Pokud infrazářič sálá o vlnové délce s nižší transparentností vzduchem nejedná se o ztrátu tepla, infrazářič má pouze vyšší podíl konvekce a je vhodný spíše pro interiérové použití.

Z grafu je jasně patrná snaha vyrábět infrazářče a trubice které pracují při teplotách s nejvyšší propustností atmosférou. Vývoji a měření topných trubic je věnována velká péče a vhodně navržený infrazářič dosahuje maximální účinnosti. V tom může být rozdíl v porovnání s levnějšími a neznačkovými výrobky které používají méně kvalitní topné trubice s vyyším podílem konvekčního tepla. Produkty které nabízíme jsou ověřené produkty se zárukou a nejlepšími topnými parametry.


Infrazářiče a intenzita tepla v závislosti na vzdálenosti

S rostoucí vzdáleností intenzita tepla klesá různě podle typu konstukce infrazářiče. Intenzita tepla s rotoucí vzdáleností pocitově klesá, ale teplo se nikam neztrácí, pouze se plošně rozptýlí a s rostoucí vzdáleností částečně roste i podíl ohřevu vduchu. Každý typ infrazářiče sálá s různou vlnovou délkou podle které se mění také tento podíl sálavé a konvekční části přenosu tepla do prostoru. Směrovost tepla a plošný výkon výrobci řeší použitím různých druhů odrazivých zrcadel.

Pro vysoké stropy a velké vzdálenosti

Nejčastěji se používají infrazářiče s úzkým úhlem sálání cca 30° a s nejvyšší možnou intenzitou a propustností tepla atmosférou což nejlépe splňují quartzové infrazářiče. Krátká vlnová délka intenzivně ohřívá osoby a dosahují nevyššího plošného výkonu na plochu.

Pro domácnosti

Nejvhodnější jsou infrazářiče s velkým úhlem sálání >100° a nízkou intenzitou tepla jako jsou kermické a hliníkové zářiče které jsou navíc bez světelného spektra a lze je použít i v ložnicích a podobně.

Pro venkovní použití

Je vhodná většina infrazářičů z naší nabídky, při kratších vzdálenostech jsou s ohledem intenzitu tepla vhodnější keramické a hliníkové zářiče, pro větší vzdálenosti jsou vhodné středněvlnné infrazářiče nebo samostatně stojící karbonové s možností detekce osob v prostoru a využití sálání pouze v přítomnosti osob. Pokud budou infrazářiče vystaveny vlhkosti jsou vhosné zářiče s vyšší odolností vůči vlhkosti IP24 nebo pro úplné venkovní použití s IP67.

nejvetsi prodejce zaricu a infrazaricu

infrasystémy s.r.o. 2012-2019