INFRAKY.CZ | INFRAZÁŘIČE
Poradíme s výběrem infrazářiče. Nejste si jistí který typ zářiče zvolit? Kontaktujte nás info@infrasystemy.cz nebo volejte tel. 601 555 225 a navrhneme vhodné řešení a typ infrazářiče.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.09.2021
Akce 5%
Využijte skvělou akci a uplatněte kód se slevou 5%. Akce platí na objednávky infrazářičů nad 5000 Kč. Nevztahuje se na některé vybrané typy příslušen... číst celé
29.03.2020
Covid 19
AKTUALITY COVID19 jsme stále v provozu a expedice probíhají denně včetně poradenství jak přes email i telefony omezení v dopravě: žádné číst celé
04.02.2019
10.4.2019 - Plynové zářiče
Aktualizovaná nabídka plynových zářičů kvalitního německého výrobce ENDERS číst celé
Zobrazit všechny novinky

                   


go pay platby

  1. Úvod
  2. Krytí IP
Krytí IP

IP kód je Mezinárodní stupeň krytí, nazývající se někdy Krytí proti vniknutí a sestává z prvních dvou písmen IP, za kterými následují dvě číslice a případně ještě nepovinné písmeno.

Jak je definováno v mezinárodní normě IEC 60529, klasifikuje toto označení stupně ochrany proti vniknutí pevných předmětů (včetně částí těla, jako jsou ruce a prsty), prachu, náhodného kontaktu a vody do elektrických spotřebičů a jejich krytů. Cílem této normy je poskytnout uživatelům přesné informace o možnostech umístění spotřebiče v prostoru ve vztahu k vodě a prachu a přístupu osob.

Číslice (cifry) označují shodu s podmínkami shrnutými v níže uvedených tabulkách. Například elektrická zásuvka s označením IP22 je chráněna před vniknutím prsty na silovou část a osoba nebude během povinného testu, při kterém je vystavena vodě, která kape svisle nebo téměř svisle, vystavena nebezpečí. Krytí IP22 nebo 2X jsou typické minimální požadavky na design jakéhokoliv elektrického zařízení, které se používá v interiéru.

krytí IP

Jaké krytí IP si vybrat?

Interiér – suché prostředí

Pro infrazářiče lze volit již krytí IP20 nebo IP 24.

Interiér – koupelna a vlhké prostředí

Doporučujeme vyšší krytí IP44 až IP55.

  • Zóna 0: Pro použití přímo do vany, či sprchy infrazářiče nelze použít.
  • Zóna 1: V prostorách na zdi nad vanou do výšky 225cm od podlahy, či podobně na zdi sprchy, potřebujete infrazářiče s krytím alespoň IPX5.
  • Zóna 2: Infrazářiče s IP44 a více jsou zapotřebí do Zóny 2, t.j. 60cm od vany nebo sprchy do kterékoli strany, ale na zdi nad vanou a sprchou 75cm nad Zónou 1 (75cm nad 225cm od podlahy, pokud je strop tak vysoký). To vše za předpokladu, že voda nebude přímo stříkat na infrazářič.
  • Zóna 3: Mimo Zón 0, 1 a 2 stačí infrazářič s krytím IP20.

 

 

Exteriér

Ve venkovním prostředí se očekává, že infrazářič bude vystaven minimálně hrubému prachu a stříkající vodě. Vybíráme proto zářiče s minimálně IP44. Pokud si vzpomenete na tabulku IP krytí, jsou to infrazářiče chráněny před vniknutím těles s průměrem nad 1 mm (např. před hrubším drátem) a před stříkající vodou ze všech stran. Pokud je to poměrně prašné prostředí, doporučujeme spíše IP54 a více.

 

nejvetsi prodejce zaricu a infrazaricu

infrasystémy s.r.o. 2012-2019