infratopení a infrapanely Heatwell infra panely sálavé topení 

Sálavé vytápění infrapanely Heatwell - infratopení s úsporou až 50%


Úvod » Časté dotazy

Časté dotazy

Jakou má spotřebu takové topidlo, jaké jsou případně roční náklady, pokud to lze spočítat?

Cena za provoz infrazářičů odpovídá příkonu zářiče a vaší sazby elektrické energie. Ceny elektrické energie jsou:
U dodavatele E.ON v tarifu D45d jsou ceny následující:
VT:   3,23413 Kč/kWh
NT:   2,59344 Kč/kWh
Stálá platba za měsíc podle jističe (třífázový):
25A:    355Kč
32A:    438Kč
ceny včetně DPH.
U dodavatele ČEZ v tarifu D45d jsou ceny následující:
VT:   2,64053 Kč/kWh
NT:   2,08052 Kč/kWh
Stálá platba za měsíc podle jističe (třífázový):
25A:    351,05Kč
32A:    435,54Kč
ceny včetně DPH
Příkon topidla násobíme příslušnou cenou elektřiny - tzn. například:
topidlo Tansun Carnival 750W  při ceně za 1kWh /4Kč/Násobíme 0,75 /750W/ = a vyjde nám 3 Kč za hodinu provozu

Výhodnost infrazářičů s quartzovými lampami je zejména v principu ohřevu osob a materiálů. Okolní vzduch se ohřívá až sekundárně od nahřátých povrchů a teplota vzduchu je vždy nižší než při teplovzdušném vytápění a člověk se přitom cítí příjemně. Nemusí se tedy spotřebovat tolik energie na vytápění. Oproti tomu přímotopy/akumulačky musí ohřát nejprve vzduch, který cirkuluje, takže teplý vzduch je u stropu a ten chladný u podlahy. Abychom vytvořili tepelnou pohodu, ve které se lidé budou cítit dobře, spotřebujeme mnohem více energie na to, abychom dosáhli dostatečného tepla. Teplota stěn a podlahy bude přitom vždy nižší než teplota vzduchu, což je pocitově velmi nepříjemné. Výkon přístrojů je srovnatelný v poměru až 1:2. To znamená, že infrazářič s trubicí Philips o výkonu 1 kW nahradí přímotop o výkonu 2 kW!


Dotazy zákazníků:

Dobrý den,
prosím o návrh vhodného infra zářiče na terasu u našeho rodinného domu v Českých Budějovicích (viz. foto) - nejlépe přenosný, protože podobnou terasu máme i z druhé strany domu.
Přibližné rozměry jsou 3x4m, jedná se nám o "příhřev" např. večer, kdy je teplota vzduchu kolem 10-13 st. C.
Z Vašich stránek nás zatím zaujaly tyto zářiče:
UFO MCB-23UK  a
Warmwatcher Helios 3 kW

Nerozumím však uvedeným rozdílům, jako např. halogenový/karbonový, příp. jaký je potřebný výkon apod.

Odpověď infráky.cz:

Dobrý den, děkujeme za upřesnění typu prostoru.

Pro Vaše účely bych doporučil v případě přenosných infrazářičů dva kusy UFO MCB 2,3kW a nebo jeden zářič Warmwatcher Helios.

Zářiče UFO mají nižší teplotu povrchu topné trubice ale s větší plochou. Intenzita tepla je tak pouze mírně nižší než u zářičů Warmwatcher které sálají s vyšší intenzitou. Infrazářič UFO lze regulovat výkonově v pěti krocích a zářič Warmwatcher pouze ve dvou, což je ale rpo exteriéry plně dostatečné.

Příkon 3kW zářiče Warmwatcher je na vzdálenost od sedících osob na terase optimální. Příkon 2,3 kW zářiče UFO by nebyl v jednom kuse dostatečný pro zajištění tepelné pohody v celém prostoru při teplotě vzduchu cca 10°C. Pokud ale zvolíte dva kusy a oba umístíte do vnějších rohů pergoly, budete spokojen.

Nyní záleží na možnostech příkonu. Standardní zásuvka má zpravidla možnost připojit 3,2 kW (16A, kabel CYKY 3x2,5mm), pokud máte tedy pouze jeden přívod, použijte Warmwatcher a pokud máte možnost přivézt dva přívody el. energie ze dvou samostatně jištěných zdrojů, doporučuji použít dvou kusů UFO MCB 23/UK.


Dobrý den,

prosím o návrh vhodného typu infrazářiče pro mou terasu o ploše 4,5x3 metry. Terasa je otevřená ze dvou stran. Výška zastřešení 2,7metru. Obložení dřevěné. Je možné umístit zářiče i na tento dřevěný obklad?

Opověď infraky.cz:
pro Vaší terasu doporučuji několik možných řešení:

1) infrazářič UFO S/UK, příkon 3 kW, dálkové ovládání umožňuje vypnutí a výkonovou regulaci v pěti krocích 1800-3000W: 
Instalace na stěnu nebo na dřevěnou konstrukci zastřešení viz. obrázek níže. Aktuálně jsou vyprodané, ale do cca 2-3 týdnů je plánované naskladnění. Alternativně lze volit dva kusy UFO S23/UK s příkonem 2,3 kW.

2) infrazářič Warmwatcher HELIOS, příkon 3 kW, dálkové ovládání umožňuje vypnutí a dále vypnutí či zapnutí jedné nebo druhé trubice + obsahuje pohybové čidlo které zářič vypne v případě vaší nepřítomnosti.
Zářič je volně stojící a lze jej směrovat do prostoru dle potřeby.

3) Dále lze volit z méně výkonného řešení také Veito BLADE S SILVER, příkon 2500W, dálkové ovládání reguluje výkon ve čtyřech krocích, obsahuje také termostat a časovač. Link zde:

4) Infrazářič Smart Heater 2000W doporučuji ve dvou kusech neboť má pouze 2 kW což není dostatečné. Zářič má výkonovou regulaci ve třech krocích. Quartzovou trubici. Link zde : http://www.infraky.cz/infrazaric-smart-heater-smartheater-smhrc-2-2000W-quartzovy-zaric

5) méně vyýkonné zářiče ale bez světelného spektra doporučuji nejlépe ve dvou kusech Heatwell H2400 a nebo Burda ceramic 1950W.

Dle možností příkonu lze řešení kombinovat případně navrhnot další možnosti typů infrazářičů s parametry nejlblíže Vašim požadavkům.

Děkuji za zaslání fotografie terasy abych Vám mohl doporučit nejvhodnější řešení.


Dobrý den, potřebuji řešit vytápění koupelny na chalupě. Provoz je nárazový o víkendech, v zimě potřebuji temperovat na nezámrznou teplotu. Koupelna má rozměr 2x2x2,5 metru. Zdivo kamenné 70cm. Doporučíte mi řešení?

Odpověď infraky.cz:

Navrhujeme tyto možnosti:
1) Infrapanel Heatwell 600W v základním bílém provedení. Cena 5400 Kč bez DPH. Instalace na stěnu či strop. Rozměr 60x90cm. Regulace prostorovým termostatem do zásuvky nebo na krabičku. Dle Vašich možností připojení zvolíme nejvhodnější řešení.
2) Infrapanel Heatwell 600W v provedení zrcadlo. Cena 8500 Kč bez DPH. Instalace na stěnu například nad umyvadlo atp.
infrapanely jsou vhodné pro trvalou temperaci i plnohodnotné vytápění. Absence akumulačního jádra zrychluje reakce zapnutí a vypnutí termostatem. Lze ovládat i GSM modulem za cenu cca 2000 Kč.
3) Infrazářič UFO 1400W. Topný drát Nikl-chrom s vysokou zatížitelností a životností. Cena 2898 Kč bez DPH. Tento zářič je vhodný pro rychlé teplo ale již méně pro temperaci.
4) Infrazářič BURDA 650W. Topným prvkem je keramické topné těleso. Výhodou je že nesvítí a rychle poskytuje teplo. Vhodný i pro temperaci.
5) Topný koberec. Nestačí výkonově na samostatné vytopění, ale jedná se o zajímavý a komfortní doplněk pro koupelny. Povrchová teplota dosahuje až 35°C. Lze kombinovat s infrapanely i infrazářiči.

Zářiče a infrapanely Vám rádi předvedeme v praxi v našem showroomu v Praze.


Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně zakoupení dálkového ovládání k topidlu Heatwell H-1800. Děkuji

Odpověď infraky.cz:

Bohužel infrazářič H1800 a H2400 nemají dálkové ovldádání a regulují se přerušení přívodu el. energie. Standardně se používá vypínač nebo termostat do zásuvky. Pokud již máte rozvody elektro hotové, můžete použít toto řešení bzdrátovou regulací s možností automatického vypnutí po uplynutí nastaveného času:

http://www.elektrobock.cz/bezdratove-tlacitko/p200
Tačítko umí spínat až čtyři kontakty - Vám bude stačit jen jeden, ale můžete jej využít i pro jiná zařízení (osvětlení, žaluzie atp..).

Spínáte jeden z těchto možných spínacích prvků - přesný typ záleží na možnosti připojení zářiče do sítě. Volit můžete:
1) do krabičky KU68 - vestavné (nebo do rozvaděče)- http://www.elektrobock.cz/prijimac-do-instalacni-krabice/p171
2) nástěnné (nebo nad SDK podhled atp..) - http://www.elektrobock.cz/prijimac-nastenny/p172
3) do zásuvky - http://www.elektrobock.cz/prijimac-do-zasuvky/p173

Tyto prvky umožňují i nastavená času sepnutí - tedy tlačítkem zapnete infrazářič a pokud jste v nastavení spínacího provku nastavili například 20 minut sepnutí, po uplynutí této doby bude zářič sám autoamticky vypnut.

Cena je cca 725 Kč + 415 Kč bez DPH = 1137 Kč bez DPH.


Dobrý den, rád bych se vás dotázal zda by jste doporučili infrapanel na vytápění pracovního prostoru ve skladu. Jedná se o starší sklad s plechovou střechou ve kterém je teplota ± stejná jako aktuální venkovní teplota. Infrapanel by měl vyhřívat pracovní prostor cca 10m2.

Odpověď infraky.cz:

Pro Váš prostor spíše než infrapanely doporučuji instalaci výkonnějšího řešení, nejlépe infrazářiče.

Infrazářiče velmi intenzivně ohřívají omezenou plochu prostoru a ohřívají všechny pevné předměty bez ohledu na teplotu v prostoru nebo proudění vzduchu.

Zářič bude v provozu pouze po dobu kdy se v prostoru budete pohybovat. Volil bych typ na stojanu který lze snadno i s infrazářičem přenášet, případně zářič zavěsit ze stropu na místo které potřebujete ohřát ale dané místo musí být neměnné což u stojanu není potřeba.

Výkon zářiče bych volil spíše vyšší aby jste mohl v prostoru pracovat i při velmi nízkých teplotách. Regulace výkonu není podle mne třeba, v daném prostoru 10m2 budete místy i ve vzdálenosti cca 3-4 metry od zářiče / případně ze stropu taktéž a rozptyl tepla již bude větší.

Vhodný příkon infrazářič by byl mezi 2500-3000W.

Doporučuji tyto typy:

1) http://www.alfinfrared.cz/infrazaric-alf-C14-infrared-zaric-elektricky-1400W , případně s regulací výkonu v devíti krocích http://www.alfinfrared.cz/infrazaric-alf-UK-infrared-zaric-elektricky-1800-3000W

2) s regulací výkonu ve dvou krocích http://www.infraky.cz/VEITO-CH1800-TW-infrazaric-1800W-d55.htm

3) http://www.infraky.cz/Infrazaric-Warmwatcher-HELIOS-3-kW-cerny-d39.htm - volně stojící

4) http://www.infraky.cz/Infrazaric-Tansun-BEAVER-2x1-5-kW-d26.htm - volně stojící


Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Ráda bych pořídila do koupelny quartzový infrazářič, který bych zapojila do tepelně spínané zásuvky. Zářič by sloužil k temperování koupelny přes den a vytvoření optimální teploty v době užívání koupelny (ráno a večer). V současnosti je koupelna temperována radiátorem ústředního topení a ohřívána pouze klasickým ohřívačem s se 3 křemíkovými trubicemi a je v ní v zimním období před jeho zapnutím teplota okolo 12-15 °C. Při zahřátí místnosti po zapnutí ohřívače a při puštění horké vody se celá místnost orosí. Od quartzového topení s teplotním spínačem si slibuji celkové ohřátí místnosti a její vysušení.
Ráda bych znala názor odborníka, zda tento systém může splnit mé předpoklady a také jaké z nabízených modelů byste doporučili. Uvažuji nad tím, zda je vhodnější méně výkonné zařízení, které se častěji spustí, nebo výkonnější, které místnost jednorázově vyhřeje. Místnost má rozměry 1,4 x 2,6 m a výšku 3 m, stěny jsou kamenné/cihlové a v okolních místnostech se netopí. Zářič bude umístěn oproti bližší stěně vzdálené 1,4 m.

Odpověď infraky.cz:

infrazářiče všech typů primárně ohřívají všechny pevné předměty, bez ohledu na konstrukci.


Quartzové zářiče mají vyšší intenzitu tepla zacílenou odrazivým zrcadlem na menší plochu. Mají tedy na určité ploše až 2x vyšší teplotní výkon, ale z hlediska pokrytí prostoru teplem nedosahují tak vyvážené rovnoměrnosti prohřátí plochy v porovnání s většími zářiči například s halogenovou trubicí která má až 4x větší plochu ze které teplo sálá a také větší odrazivé zrcadlo.

Trubice quartzových zářičů jsou kompaktnejší a tedy i lehčí a tedy náběh topení je v řádu sekund. Halogenové mají cca  30s až 1 min.

V uzavřeném prostoru se tedy nejedná o 2x vyšší efektivitu, ale inteznzitu na malé omezené ploše. Tedy quartzové zářiče se více zaměřují na potřebné místo nebo se instalují do vyšších poloh kde je teplo v prostoru lépe rozloženo. Z větších výšek (nad cca 4 metry) jsou zase vhodnější quartzové zářiče které na tuto vzdálenost mají lepší prostup tepla vzduchem.


Porovnání s levnými zářiči v baumarktech je zejména v životnosti trubice a možnostech servisu, tyto levné zářiče jsou stavěny na omezený počet provozních hodin a použité trubice i plasty postupně degradují a oprava je dražší než nový kus. Tyto produkty nemáme v nabídce. Nemáme zájem o stálé řešení reklamací. Všechny naše produkty jsou servisovatelné a máme náhradní díly a zářiče jsou zpravidla určeny pro trvalý běh i ve vemi náročných podmínkách.

Levné zářiče také mají zpravidla krytí IP20 vůři vlhkosti, zářič ALF má krytí IP34 tedy zvýšené a je vhodný i pro použití ve vlhkých prostorách koupelen. Odolá i stříknutí vody na trubici.

Pro Vaše potřeby bych doporučil aby zážič byl s nižším výkonem a topil trochu déle aby se stěny stihly ohřát a osušit. Zapínal by se tedy například na digitální zásuvkový termostat kde se načasuje požadovaná teplota v daný čas v několika časových blocích. Termostat například TS10 za cca 580 Kč bez DPH. http://www.infraky.cz/infraky-cz-regulace-termostat-teplota-zaric-infrazaric-ovladani-ts05

Halogenový zářič doporučuji :http://www.alfinfrared.cz/infrazaric-alf-C14-infrared-zaric-elektricky-1400W , čas náběhu cca 30sec, široký úhel sálání, krytí IP34, příznivá cena.

Pro trvalejší vytápění bez významějších teplotních změn je možné volit i nesvítivý - http://www.infraky.cz/infrazarice-pion-classic-1100W-10-bily-zaric-infraky-cz ale po zapnutí má čas natopení na plný výkon cca 10 minut a teplota v prostoru se zvedá pomaleji.

Designovější verze nesvítivá s kratším časem náběhu cca 3-5 min. a vyšším sálavým výkonem než výše uvedený typ BURDA CERAMIC - http://www.infraky.cz/Infrazaric-Burda-Ceramic-1300W-d45.htm

 


Montáž infrazářiče na polystyren.

Potřebuji instalovat infrazářič na stěnu obloženou polytyrenem. Existuje montážní materiál který umožní instalaci zářiče na polystyren aniž by jej poškodil?

Odpověď Infraky.cz:

Ano, takové hmoždinky se vyrábí. Nazývají se "Systém distanční montáže Thermax" a vyrábí se v celé šíři délek a průměrů až do 24 cm polystyrenového zateplení. Hmoždinky konstukčně také zabraňují vzniku tepelného mostu. Pro více informací nás kontaktujte.

instalace infrazářiče na polystyren fasádu

 


 

Topné koberce - Chtěla bych si pořídit tento koberec pod nohy, nebot mám kancelář nad sklepem a odtud mi jde velká zima na nohy a musímstále nosit kozačky. Myslím, že by tento koberec mohl můj problém vyřešit. Mám zde židli s otočnými kolečky a proti zničení koberce, který je na podlaze, mám pod židlí podložku. Je možné tento koberec dát pod tuto podložku (dočetla jsem se,že ano, pokud jsem to správně pochopila). Ale chtěla jsem sezeptat, protože moje podložka je oválného tvaru, zda tento koberecmůže přesahovat přes okraje této podložky, zda se nebude nějak poškozovat a nebude mu vadit, že případně po části budu přejíždět kolečky židle.

Odpověď infraky.cz : Na koberec se ochranná podložka dávat nesmí, můžete přímo po koberci jezdit kolečkovou židlí.Pokud koberec překryjete, hrozí jeho spálení. Příkon koberce je závislý na velikosti topné folie uvnitř koberce, povrchová teplota u všech velikostí je stejná. Záleží na Vás, jaký byste potřebovala rozměr.

Nehrozí prošlapání nebo není problém třeba kancelářská židle skolečky? Topné koberce jspu vyráběny ze zátěžových typů koberců, které jsou odolné proti prošlapání i používání kolečkových židlí a dobře chrání ifolii. Jinak je možno odolnost ještě zvýšit překrytím topné folie nášlapnou folií s PE pěnou. Folie jsou v koberci zajištěny i protiposunutí, takže ani manipulace s židlemi, nábytkem aj. koberec nepoškodí. Kolečková židle však musí být plně funkční, nezadrhávající kolečka a nábytek se nesmí posouvat silou a v ploše.

 


 Krytí IP - co je to vlastně to krytí IP??

Ochrana před vniknutím cizích předmětů

 • IP0x – bez ochrany
 • IP1x – proti vniknutí velkých předmětů
 • IP2x – proti vniknutí malých předmětů 
 • IP3x – proti vniknutí drobných předmětů
 • IP4x – proti vniknutí velmi drobných předmětů
 • IP5x – proti vniknutí prachu (částečně)
 • IP6x – proti vniknutí prachu (úplně)

Schopnost odolávat působení vlhkosti, resp. vody

 • IPX1 – odolnost proti stékající vodě (déšť) po dobu až 10 minut.
 • IPX2 – odolnost proti stékající vodě (déšť) po dobu až 10 minut a navíc i proti padající vodě při náklonu 15 stupňů.
 • IPX3 – odolnost proti pocákání.
 • IPX4 – odolné proti pokropení (až 10 l/min, po dobu 5 minut).
 • IPX5 – odolnost proti stříkající vodě (po dobu 3 minut na vzdálenost 3 m). 
 • IPX6 – odolnost proti silnému proudu stříkající vody (po dobu 3 minut na vzdálenost 3 m). 
 • IPX7 – odolnost proti krátkodobému ponoření do vody (až 1 m, max. 5 sekund).
 • IPX8 – odolnost při nepřetržitém potopení do hloubky až 5 m po dobu až jedné hodiny.

 


 Regulace zapnutí / vypnutí u infrazářičů bez dálkového ovládání

Pro běžné bezdrátové vypnutí a zapnutí spotřebiče pokud není přívodní kabel stažený k vypínači doporučujeme typ: https://www.elektrobock.cz/bezdratove-tlacitko/p200 a spínací prvek dle potřeby nejčastěji do krabice KU68 - https://www.elektrobock.cz/prijimac-do-instalacni-krabice/p171 nebo do zásuvky - https://www.elektrobock.cz/prijimac-do-zasuvky/p173 nebo pro nástěnnou montáž - https://www.elektrobock.cz/prijimac-nastenny/p172. Cena setu je tak cca 415 + 725 = 1140 Kč bez DPH.

Pro časté dotazy na výrobky od firmy ABB doplňujeme informaci konrétně:
V provedení ABB LEVIT bílá/ledově bílá se vyrábí vysílač http://www117.abb.com/catalog.asp?thema=14705&category=4709&item=70148 je i dvojnásobný tedy lze na druhý spínač napárovat i jiný spotřebič a nebo jej prostě nevyužít. Tento vypínač se spáruje se spínacím prvkem do krabičky http://www117.abb.com/catalog.asp?thema=9291&category=3626&item=55954. Lze i přidat k současnému vypínači a použít o jednu pozici širší rámeček tzv. vícenásobný rámeček bez nutnosti sekání do zdiva. Toto řešení je platné pro většinu produktových řad včetně ABB tango.
Lze ještě použít ruční přenosný vysílač hhttp://www117.abb.com/catalog.asp?thema=14571&category=4639 a spínací prvek http://www117.abb.com/catalog.asp?thema=9291&category=3626&item=55954

 

.